Exclusief toegankelijk Registreer voor toegang tot Zorgvisie.nl Lees meer

Getouwtrek cao VVT duurt voort

De nieuwe cao VVT die werkgeversorganisatie ActiZ met CNV Publieke zaak, NU’91 en FBZ in december 2013 heeft gesloten, kan nog steeds niet algemeen verbindend verklaard worden door minister Lodewijk Asscher (sociale zaken). Om dit mogelijk te maken moet eerst de oude cao VVT 2012-2013 opgezegd worden door alle partijen die hem destijds ondertekend hebben. Werkgeverskoepel BTN weigert dit vooralsnog te doen.
Getouwtrek cao VVT duurt voort

BTN-bestuurder Jan Verschuren is vooralsnog niet van plan de oude cao VVT uit 2012 op te zeggen die daardoor nog doorloopt tot december 2014. 'Deze cao hebben wij bewust niet opgezegd. Dat doen we omdat deze cao een prima basis is voor onze leden om mee te werken. Hij is echter niet geschikt voor alle doelgroepen  Met name voor huishoudelijke hulpen is hij niet ideaal en dat is een van onze belangrijkste doelgroepen. Ook de nieuwe cao, die ActiZ nu algemeen verbindend wil verklaren, pakt slecht uit voor huishoudelijke hulpen.'

Bescherming

BTN heeft een eigen cao gemaakt samen met Abvakabo FNV. 'Wij zijn niet voor niets opgestapt van de onderhandelingstafel van ActiZ', zegt Verschuren. 'Wij wilden graag een  cao afsluiten met alle partijen die in het huidige klimaat van bezuinigingen past. Een cao waarbij de werkgelegenheid het belangrijkste uitgangspunt is. Speciaal voor de huishoudelijk medewerkers, die zwaar worden getroffen door de bezuinigingen, hebben we samen met de Abvakabo een extra aanbod mogelijk gemaakt, dat wellicht bescherming kan bieden voor deze groep medewerkers.'

ActiZ

Woordvoerder Bernadet Naber vraagt zich af waar de cao eigenlijk blijft die BTN met vakbond Abvakabo heeft afgesloten. 'Wij horen een heleboel over die BTN-cao maar Abvakabo en BTN hebben hem nog steeds niet voorgelegd. Dus we weten niet hoe die er precies uit ziet. Ondertussen loopt nog steeds die oude cao en wie is daar de dupe van? Niet de medewerkers van onze leden, want die vallen wel onder onze nieuwe cao en die krijgen dus wel een loonsverhoging. Zorgmedewerkers van BTN-leden of bij instellingen zonder lidmaatschap van een werkgeverskoepel worden gedupeerd, omdat zij de loonsverhoging mislopen. Het is toch opvallend dat het besluit van Abvakabo FNV om met BTN verder te gaan niet resulteert in betere, maar juist  in slechtere arbeidsvoorwaarden. Van BTN begrijp ik dat zij geen hoger loon willen betalen aan intramurale medewerkers, maar Abvakabo lijkt hier toch zeker bij de neus genomen te zijn.'

Bij de neus

Verschuren reageert dat helemaal niemand bij de neus is genomen. 'Alle partijen wisten dat dit zou gebeuren, inclusief Abvakabo. Weloverwogen keuzes zijn gemaakt om te bezien of het mogelijk is om met elkaar de lasten van de bezuinigingen te dragen. Hierbij hebben wij gekozen voor een actieve benadering en hebben in Abvakabo een partner gevonden om verschillende scenario's uit te werken.'

December 2014

Indien de huidige status-quo blijft bestaan, dan zullen de betrokken partijen na december 2014 weer om de tafel moeten voor weer een nieuwe cao-onderhandeling.

2 reacties

  • infoactiz

    Ok meneer of mevrouw Boers: BTN wil 0% salarisverhoging en AbvaKabo wil bijna 3% salarisverhoging. ActiZ heeft met de andere 3 bonden 1,2% structurele salarisverhoging afgesproken en 0,8% incidenteel, naast een aantal andere zaken.
    Vertelt u me dan maar eens hoe u tot een akkoord kan komen waar en BTN en AbvaKabo en ActiZ en de overige 3 bonden zich in kunnen vinden. Dat lijkt me zinniger dan alleen maar schelden.

  • Boers

    Actiz denkt dat ze alles kunnen maken en dat iedereen naar hun pijpen danst. Die tijd is nu voorbij, na Abvakabo heeft BTN nu ook genoeg van de houding van Actiz. Dat Actiz nu loopt te klagen dat niet iedereen doet wat zij willen is tekenend voor hun houding. Hoe harder Actiz verongelijkt op de grond gaat stampen, hoe harder BTN de hakken in de grond gaat zetten. Enige manier om hier uit te komen is weer terug naar de onderhandelingstafel te gaan en daadwerkelijk te onderhandelen.

Of registreer u om te kunnen reageren.