De inhoud van het AZWA werd op de valreep voor de zomervakantie vastgesteld. Maandag 8 september zou het akkoord ondertekend worden. Op deze dag komt de Raad voor Volksgezondheid en Samenleving (RVS) met het advies om het over andere boeg te gooien dan die van de bestuurlijke akkoorden. Het advies Rimpeleffect gaat over de ouderenzorg en stelt dat integrale bestuurlijke akkoorden ondanks de goede intenties weinig uithalen.
“Beleid wordt fragmentarisch per doelgroep en per domein ontwikkeld”, zegt RVS-lid Ageeth Ouwehand op Zorgvisie. Daarnaast wordt het publieke debat gedomineerd door specifieke thema’s, zoals personeelstekorten, geschikte woonwormen voor ouderen of asielzoekers. Ook in de het GALA, IZA en AZWA ontbreken overkoepelende visies. “Er is vooral sprake van tijdelijke oplossingen, pilots en experimenten.” Structurele inbedding en herschikking van budgetten blijven uit. “Integraliteit en volle tafels leiden – ondanks de beste bedoelingen – tot een oeverloze aanpak die de voortgang belemmeren.”
Structureel veranderen
Een fundamenteler aanpak bepleit ook Bas van den Dungen, secretaris-generaal van het ministerie van Financiën en voorzitter van de ‘Studiegroep Begrotingsruimte’. Tijdens de presentatie van de EY Barometer Gezondheidszorg, waarbij de jaarverslagen van zorgaanbieders over 2024 de basis zijn, gaf Van den Dungen aan dat de zorg een van de belangrijkste sectoren is waar een volgend kabinet naar moet kijken. En dat het niet alleen lukt met akkoorden; er moet structureel wat veranderen.
Van den Dungen: “De vergrijzingsgevoelige uitgaven gaan enorm toenemen. Het is een politieke keuze om dan te zeggen: dat is niet erg. Maar we willen toch ook iets met onderwijs, defensie, stikstof en klimaat. Het zou al heel mooi zijn als de zorguitgaven niet veel harder groeien dan we met elkaar verdienen. Daar zitten we nu al ver boven. Er zijn extra ingrepen nodig en die gaan verder dan met elkaar goede afspraken maken.”
De RVS en Van den Dungen doen voorstellen voor hoe het beter kan, maar kunnen de bestuurlijke akkoorden dan bij het oud papier?
Wat denkt u? Reageer op de poll: